I have been looking at peoples food budgets and it got me wondering "how much does food cost in the U.S.? I know I will be saving on gas while down south { I live in Canada}, but our food prices are rising greatly and I would like to here from some of you on basic prices for everyday food stuffs. So a loaf of bread up here is almost $5.00 [rye almost 7] and eggs are $4.50. What would be the cost off these products where you folks shop? Thanks...Deb
mylittledogs said
10:06 AM Oct 13, 2013
Hi, in the south east on the north caroline an virginia area the eggs are $1.49 and the bread is $189.to $2.89 it depends on what brand you want. But we go to dicount bread stores and discount food stores for ours, it is some cheaper then the main food stores.there is a lot of discount stores in different areas. An it tastes the same.just look at the dates before you buy, just as good an have keep us kicking 61 years.
injunear said
12:13 PM Oct 13, 2013
We can buy milk on sale at Kroger's (in Indiana) for $1.79 most of the time it's $2.99, on Sanibel Island, Fl we payed $4.89.
Bread is $1.89 to $2.89, lunch meat is about $5 to $9 a pound. Eggs can be on sale for $.99 not on sale $2.39.
Wayne
SnowGypsy said
12:35 PM Oct 13, 2013
We are in KS where the cost of living is low. We shop mostly at a store called "Dillon's" which is owned by Kroger. Kroger is aggressively trying to pull more customers from Wal-Mart or that is how a store employee explained it. We often see store brand bread for as low as 99 cents or around $1.99 regularly. Better fancy breads, the shaped/sliced loaves for $2.99 or 2 for $5.00. Eggs depend on season and in the winter, where it is colder, they lay less so prices go up but I think right now they are running about $1.89 a dozen. It really depends on the area of the US where you shop. We always found reasonable prices shopping in SE AL where, also, the cost of living was lower. Store brands can be very good, I don't like the Wal-Mart one though. Enter a high cost area and prices will probably double. My older son is in California and the sticker shock was staggering.
Dog Folks said
12:49 PM Oct 13, 2013
injunear wrote:
We can buy milk on sale at Kroger's (in Indiana) for $1.79 most of the time it's $2.99, on Sanibel Island, Fl we payed $4.89.
Bread is $1.89 to $2.89, lunch meat is about $5 to $9 a pound. Eggs can be on sale for $.99 not on sale $2.39.
Wayne
Well, your first problem was that you were on Sanibel. LOL The first hint should have been the $6.00 toll just to get on the island.
Lived near Sanibel, (Naples) for 35 years, never accepted the toll to Sanibel. When I was in business, and had to go there, my client had to pay the toll or I would not go.
-- Edited by Dog Folks on Sunday 13th of October 2013 12:50:25 PM
Dance Chick said
02:24 PM Oct 13, 2013
We live in central FL, where Publix is a predominant grocer....heck, their corporate headquarters and the founding family are here. They've begun fighting Wal Mart's and other prices with a lot of BOGO offers. Quite often they'll have the better breads on BOGO. So, I'll get 2 loaves of the breads I prefer for $2.69. I'll buy them and freeze some. I rarely buy eggs, so I'm not sure of the prices, but I'm fairly certain they cost much the same as some of the above quoted. We went to Canada this past summer and were shocked at some of the prices. On the other hand, there were some items that we felt were the same or cheaper than the US, but I think mostly the prices were higher.
Technomadia said
05:52 PM Oct 13, 2013
As I'm gluten free, I can only eat gluten free breads - which tend to be about $5-6 a loaf. I've mostly switched my diet however so that anything using bread is a rare treat, and concentrate instead on whole unprocessed foods. We eat a lot of fresh veggies in our RV-hold.
And for eggs, I have a strong preference for purchasing free range, cage free and vegetarian fed eggs with higher Omega-3 counts ... especially from farm stores and markets along the way. They tend to be in the $3-4/dozen range. Of course, visiting friends with farms and picking them ourselves for free is my absolute favorite :)
- Cherie
sologal said
08:39 PM Oct 13, 2013
O.K, Thanks for all the input! Looks like I will be saving on the food budget while down south. Gives me more to blow in the travelling take out fast food budget which I know by the commercials is way cheaper. Take care and eat well......Deb
Dance Chick said
12:34 AM Oct 14, 2013
Deb...for fast food take out, we eat at Wendys a lot. When I say a lot, I mean A LOT!! We have found that if you're careful, you can eat there so cheaply, it's unbelievable. We'll each get a side salad and small chili or baked potato and spend $5.00 for the whole lunch. We each drink water, so there's no cost there, but senior drinks are free, so there would be no cost anyway. Now, if you want one of the specialty sandwiches or salads, the cost can double.
sologal said
01:06 AM Oct 14, 2013
$5.00 for both, That's crazy talk!! Ha Ha, I have never ate at Wendy's- we do have them here but I am not much on the burger but I looove chili. McDonalds costs us 14 bucks for 2 people [fillet of fish meal], so dollar menu here I come. Thanks for the take out heads up Gene, Gayle or oliver, I don't think oliver's typing skills are that good but pets are amazing these days.....Deb
SnowGypsy said
02:41 AM Oct 14, 2013
If you buy the local weekend paper or Sunday paper depending on the size of the town, you very often get coupons for the fast food places. We never use them but they look like decent deals. I have also noticed locally that during the week, the marquee is more likely to have some sort of special. I also noticed at a couple of the Wal-Marts where we have shopped that if I am there on the weekend, produce items are usually higher and then marked down on Monday morning, not all of course, but Monday makes a better day to shop in the areas where we have lived. Grocery store ads are usually ran on Wednesdays and if you can locate the fliers online for the area where you will be staying/traveling through, that can save you money. OK, I'm slightly obsessive about saving money on the things we buy but that helped greatly in becoming debt-free.
Lucky Mike said
03:33 AM Oct 14, 2013
Make my breads onboard....(bread machine is a wonderful thing) eggs normally 1.69 but try to pick them up in the farmers markets.........my milks are canned or powdered for the most part....keep a couple of the super milks..(no refrigeration needed types 6month plus shelf life) in the fridge just in case...
Try to keep all my meals onboard using fresh...(except the milk)
sologal said
04:45 AM Oct 14, 2013
Thanks Cathy & friends, I too am slightly obsessive and also debt free, a poorer debt free [my stuff is on the older side] than most but none the less I own what I have and I have what I need. Mike my favorite is homemade so that is something to think about, but I will leave the powdered for you, We had that growing up and you would have to literally break my legs to make me drink it now lol. But ya for cooking I think it would be fine. The bread machine would probably take to much power for boondocking so I would have to do it by hand which would be difficult for me but never say never. Thanks....Deb
I have been looking at peoples food budgets and it got me wondering "how much does food cost in the U.S.? I know I will be saving on gas while down south { I live in Canada}, but our food prices are rising greatly and I would like to here from some of you on basic prices for everyday food stuffs. So a loaf of bread up here is almost $5.00 [rye almost 7] and eggs are $4.50. What would be the cost off these products where you folks shop? Thanks...Deb
We can buy milk on sale at Kroger's (in Indiana) for $1.79 most of the time it's $2.99, on Sanibel Island, Fl we payed $4.89.
Bread is $1.89 to $2.89, lunch meat is about $5 to $9 a pound. Eggs can be on sale for $.99 not on sale $2.39.
Wayne
Well, your first problem was that you were on Sanibel. LOL The first hint should have been the $6.00 toll just to get on the island.
Lived near Sanibel, (Naples) for 35 years, never accepted the toll to Sanibel. When I was in business, and had to go there, my client had to pay the toll or I would not go.
-- Edited by Dog Folks on Sunday 13th of October 2013 12:50:25 PM
And for eggs, I have a strong preference for purchasing free range, cage free and vegetarian fed eggs with higher Omega-3 counts ... especially from farm stores and markets along the way. They tend to be in the $3-4/dozen range. Of course, visiting friends with farms and picking them ourselves for free is my absolute favorite :)
- Cherie
Try to keep all my meals onboard using fresh...(except the milk)